024
Bron

Er gingen niet alleen Nijmegenaren naar de koloniën er kwamen ook mensen uit de kolonie naar Nijmegen. In het Bevolkingsregister van de stad uit 1850 zien we een inschrijving van een familie Van der Zwaan. Ze zijn afkomstig  uit Java.  Ze gingen wonen in Huize de Winkelsteeg in Hatert. Als je goed leest zie je dat er twee personen staan ingeschreven zonder achternaam.

Sedin

 Sedin die geboren is in Madura. Dat is een eiland vlak boven Java in Indonesië. Hij is 23 jaar en als godsdienst staat Mohammedaans vermeld. Vermoedelijk gaat het hier om een tot slaafgemaakte man. In Nederland was slavernij verboden. Vandaar dat er bij beroep bediende staat.

Laura

De andere inschrijving zonder achternaam is het meisje Laura. Ze komt uit Ketewe. Waarschijnlijk is dat Ketewel een dorpje op Bali. Ze is 14 jaar en ook Mohammedaans. Wat haar rol is binnen het gezin is onduidelijk. Ze heeft geen beroep. Zou het hier om een zogenaamd voorkind kunnen gaan? Als ongetrouwde Europese mannen gingen werken in de kolonie hadden ze vaak een relatie met een lokale vrouw. Kinderen die daar van kwamen werden voorkinderen genoemd omdat ze geboren waren voordat de man trouwde met een Europese vrouw. Soms werden die kinderen opgenomen in het gezin en in dit geval meegenomen toen men weer naar Nederland ging.

Herkomst

Maker

Gemeente Nijmegen

Datering

7-5-1857

Collectie

679 Bevolkingsregisters van de gemeente Nijmegen

Organisatie

Regionaal Archief Nijmegen

Nummer

32881

Link

https://hdl.handle.net/21.12122/2277519913

Gerelateerde thema's

Kolonialisme en Slavernij

Beschikbare tools

Overzicht van bron(nen) op de kaart

Alle bronnen